Zakup gotowego biznesu może być sposobem na uniknięcie wszelkich problemów związanych z tworzeniem biznesu od podstaw. Sprawdźmy jednak czy faktycznie zawsze się to opłaci? Jakie są wady i zalety kupna gotowego biznesu?
Mając przed sobą ofertę kupna-sprzedaży firmy z łatwością możesz sprawdzić, czy jest duża szansa na jej dalsze powodzenie. Otrzymujesz komplet dokumentów, które po przeprowadzeniu analizy upewnią Cię w tym, czy jest to dobra czy zła decyzja. Ponadto możesz zasięgnąć informacji w Internecie, wśród pracowników czy osób pracujących w branży, wszystkie te informacje posłużą za doradztwo w kwestii opłacalności zakupu.
Odkupując firmę, najprawdopodobniej odkupisz ją z lokalem i wyposażeniem, pozwoli Ci to zaoszczędzić dużo kłopotów z tym związanych. Ponadto firma taka ma z całą pewnością obsadzony personel. Osoby, które pracują w firmie od dawna mogą okazać się pomocne w przygotowywaniu strategii. Podpowiedzą, jak wyglądała praca w firmie, co należy poprawić, a co się sprawdza. Kapitał ludzki na każdym etapie prowadzenia działalności jest nieocenionym dobrem.
Firma z długoletnim stażem z całą pewnością ma ustalone zarówno kanały komunikacji i dystrybucji, nie będziesz musiał pozyskiwać wszystkich kontrahentów od nowa, tak jak ma to miejsce w przypadku start-upu. Tutaj wiele osób będzie wiedziało o istnieniu firmy, sami będą zgłaszać się z ofertami współpracy.
Idealnym rozwiązaniem jest odkupienie firmy, która ma ugruntowaną pozycję na rynku i znaną markę. Wówczas wszystkie procesy takie jak reklama, promocja czy PR są dużo mniej czasochłonne. Wystarczy jedynie wysłać w świat komunikat, że w firmie nastąpiły zmiany. Poza tym, jeśli zechcesz możesz działać na starych schematach. Możesz także zweryfikować, a następnie zoptymalizować działania.
Co najważniejsze, masz dostęp do całej historii firmy, do jej raportów księgowo-finansowych. Możesz zagłębić się w nie. Przeprowadzić analizę tego co było skuteczne, jak i tego co nie funkcjonowało dobrze, a następnie wprowadzić zmiany. W przypadku nowej firmy nie jest to możliwe. Prognozy mogą zawsze odbiegać od realnych scenariuszy.
Odkupując firmę musisz uważać na szereg czynników. Po pierwsze, nie kupuj firmy, bo wydaje się wartościowa. Należy przeprowadzić szczegółowy audyt, który wykaże, jak funkcjonują procesy w firmie. I czy będzie to dla Ciebie po prostu opłacalne.
Sprawdź, czy przekazywane zasoby są wartościowe. Czy sprzęt, który przejmujesz jest zdatny do użytku? Czy procesy nie są przestarzałe? Sprawdź też formalności, takie jak możliwość korzystania z lokalu, czynsz, oraz wszelkie zobowiązania dłużne, takie jak: niezapłacone podatki, kary i cła lub zobowiązania gwarancyjne.
Skontroluj personel, sprawdź, czy ma on odpowiednie kwalifikacje. Warto przejąć personel, ale tylko ten wysoko wykwalifikowany, który zna się na pracy, którą ma wykonywać.
Przeprowadź również wywiad środowiskowy, pamiętaj, że zdanie kontrahentów na temat firmy ma ogromną wartość. Sprawdź, czy są oni zadowoleni z relacji z dotychczasowym właścicielem firmy.
Wymienione czynniki pozwolą Ci spojrzeć szerzej na tematykę odkupu firmy. W wielu przypadkach może okazać się to dochodowe. Ale pamiętaj, przezorny zawsze zabezpieczony, dlatego przed przystąpieniem do transakcji, sprawdź wszystkie dokumenty i załóż możliwe scenariusze.