Jak zostać biznesmenem?

Jak zostać biznesmenem?

Miliony na koncie, wycieczki na najegzotyczniejsze wyspy i własny odrzutowiec – pomarzyć zawsze można. Wielu właśnie z luksusem kojarzy się życie biznesmena. Dlatego dążą do tego, aby nim zostać. Rzeczywistość jest jednak mniej luksusowa. Zatem jak zostać biznesmenem w życiu realnym? Odpowiadamy!

Nie jest to żaden artykuł coachingowy, który ma na celu pokazać Ci jak zostać milionerem przed 30-tką. Chcemy Ci podpowiedzieć jak założyć własny biznes, który będzie miał solidne podstawy. Oto co powinieneś zrobić!

Po pierwsze pomysł

Aby zostać biznesmenem musisz mieć pomysł na biznes. Tylko tyle i aż tyle. Obecnie nie jest to wcale takie proste, ponieważ konkurencja jest ogromna. Ale także rynek zbytu stale się powiększa. Nie ma już granic na zbyt. Możesz eksportować swoje produkty czy usługi w najdalsze krańce świata. Jednak bez dobrego pomysłu, na unikalny produkt nie będzie łatwo się przebić.

Jak zostać biznesmenem?

Konsekwencja

Musisz konsekwentnie realizować założone cele. Krok po kroku, nie przejmując się porażkami. Tylko w taki sposób możesz osiągnąć cel i prowadzić biznes z sukcesem. Dlatego na początku swojej drogi stwórz dobry biznesplan, opracuj strategię, cele strategiczne. Wszystko to pozwoli Ci dążyć do miejsca, w którym będziesz mógł powiedzieć, że Twój biznes odnosi sukces. Cele biznesowe są mierzalne. Możesz wyznaczyć je w liczbach, procentach. Oczywiście nie znaczy to, że nie możesz ich zmieniać, bo….

Elastyczność

Biznesmen musi być elastyczny. Musi dopasowywać swoje działania do zastanej sytuacji rynkowej. W trakcie prowadzenia biznesu wiele razy natrafisz na ścianę. Zobaczysz, że już dalej firma i jej działania w obecnym kształcie nie mogą funkcjonować. Wówczas najlepiej przeprowadzić dogłębną analizę dotychczasowych działań, skonfrontować ją z celami i strategią, a następnie nanieść odpowiednie zmiany. Tylko w ten sposób będziesz stale konkurencyjny, a tym samym będziesz prowadzić firmę z sukcesem.

Kreatywność

Bardzo ważną cechą biznesmena jest kreatywność. Musi on być innowatorem. Realizować to czego dotychczas nikt nie realizował. Kreatywne myślenie pozwoli na wyróżnienie firmy na tle konkurencji. Zarządzanie firmą nie polega na zarządzaniu poprzez tabelkę w Excelu, ale na rozwiązywaniu problemów, promowaniu rozwiązań, wymyślaniu nowych pomysłów.

Stanowczość

Prowadzenie firmy w dużej mierze polega na negocjacjach. A to z pracownikiem, który żąda podwyżki, a to z podwykonawcami, którzy chcą podnosić ceny. Negocjacje to codzienność przedsiębiorcy. Biznesmen nie może ulegać każdej presji, musi być asertywny, co nie oznacza, że nie może on, jeśli będzie uważał, że jest to stosowne, ulec wnioskom kontrahenta czy pracownika.

Przebojowość

To cecha ludzi sukcesu. Osoba przebojowa i charyzmatyczna dużo łatwiej nawiązuje relacje, co w biznesie jest kluczowe. Nie boi się walczyć o swoje, dla siebie i swojej firmy. Potrafi z rozmachem zaprezentować swoje dokonania i ofertę swojej firmy. Wszystko to przekłada się na odbiór biznesmena i jego przedsiębiorstwa.

Zaufanie

Osoba godna zaufania łatwiej nawiązuje relacje. Taka, która raz zawiedzie zaufanie jest w biznesie dyskwalifikowana. Nikt nie będzie chciał z nią nawiązywać współpracy, bojąc się o kolejne nieprawidłowości. Zaufanie powinno być kierowane w każdym kierunku, na każdej linii, zarówno względem pracowników, jak i osób z zewnątrz.

Nauka

Biznesmen musi być dobrze przygotowany merytorycznie do prowadzenia biznesu. Mieć wiedzę z danej dziedziny, wciąż ją poszerzać, nie spoczywać na laurach. Wiedza pozwoli, nie tylko na poszerzanie swoich kompetencji, ale także na przekazywanie wiedzy pracownikom, którzy również mają ogromny wpływ na rozwój naszego biznesu.

Ciężka praca

Na koniec najważniejsze – biznesmen powinien być gotowy na ciężką pracę. Prowadzenie biznesu to nieustana praca. Nad relacjami, nad innowacjami, nad produktem czy usługą. Wszystko musi działać w jak najlepszym porządku, wówczas biznes przynosi korzyści.